Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от lila »

Име: Стефанотис флорибунда – Мадагаскарски жасмин, Сватбен венец
Ботаническо наименование: Stefanotis floribunda
Семейство: Asclepiadaceae


Изображение

Стефанотис - Мадагаскарски жасмин цвят / Stephanotis floribunda flowers

Името Стефанотис има гръцки произход и е съставено от две думи – stephonos което означава корона и otos което означава ухо – малко смешно име – корона от уши.
Стефанотиса е тропически катерлив жасмин. В естествени условия цъфти целогодишно и е много популярен за изработката на сватбени букети и венци. Познати са около 13 вида от род Stefanotis, като най-широко са разпространени в Мадгаскар (S. acuminata, S. floribunda, S. grandiflora, S. Isaura, S. thouarsii) по-малко в Китай (S. nana and S. yunnanensis), Япония (S. japonica and S. lutchuensis) и Куба (S. longiflora and S. vincaeflora).
Мадагаскарския жасмин е харесван за отглеждане поради красивите си бели цветове с наситен аромат и ясно зелени дебели листа с размер от 5 до 10 см. Аромата силно напомня този на истинския жасмин, въпреки че като видове не са роднини. Стефанотиса принадлежи към към Asclepiadaceae докато жасмина към Oleaceae. У нас се отглежда в домашни условия, през лятото може да се изнесе на открито. Добре е да му се подсигури по-висока въздушна влажност или да се опръсква. Достига на дължина от 2 до 6 метра. Цветовете са восъчно бели и могат да добият леко жълтеникав оттенък след седмица. Препоръчителни температури на отглеждане от 18°C до 28°C, да се избягва падането им под 7°C. Обича ярка светлина, но не и директно слънце. Изисква е добър дренаж на почвата. Поддържа се непрекъснато влажна по време на активния период на растеж. През останалото време е добре почвата да пресъхва преди полване.
Размножава се чрез резници или от семена.

Изображение

Стефанотис - Мадагаскарски жасмин плод / Stephanotis floribunda fruit

Семенната кутийка е с размер до 10 см. и прилича на мангов плод. Семената - от 70 до 100 на брой, са концентрирани в средата, с големина около 1,3 см. Най-добра кълняемост имат, ако се засадят веднага след отваряне на семенната кутия. Ако се оставят да изсъхнат на въздух, вероятността да поникнат е минимална. Свежите семена покълват след 7 дни, почвата трябва да се поддържа влажна и да се осигури добра осветеност.
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от naska50 »

Тази красота я нямам още и ме се ще да опитам-може с резник, може и със семенце. Ако някой реже пролетта или има семенце, да свирка.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от lila »

Още не съм го докарала до семена, но за резник може - напролет, като се постопли. Не знам защо има слава на много трудно за отглеждане растение - в къщи е близо до перваза на прозореца и е станал огромна топка. Като цъфне, мирише вълшебно :D
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от elina »

И аз искам резник :oops: ако може :liubov2:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от lila »

Ще ги вкореня и после ще ви искам адреси за пращане на двете. Повече нямам за даване, ще оплешивее. В момента е такъв (харесвам гадни снимки и такива и ще пускам)
Изображение
цъфти така
Изображение
Миналата година цъфтя пак, не снимах.
Аватар
didkec
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Ное 25, '09, 19:11
Местоположение: Den Haag

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от didkec »

Страхотен е! Моя почти винаги го кастря яко на пролет, почва да пуска много разклонения и след това много цъфтеж, понякога ми се случва да цъфти 2пъти в годината. Обожавам аромата му :liubov2:
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от elina »

lila , :gush: :tzeluvka: :ieeee:
Аватар
mal4o_vasil4o
Кана кафе
Мнения: 569
Регистриран на: Дек 2, '09, 17:26

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от mal4o_vasil4o »

Didkec,тогава аз се нареждам при теб на опашка :D ,ако може де(искамммммммм)
Изображение
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от naska50 »

:stiskam: :ieeee:
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Мнение от svetla06 »

didkec написа:Страхотен е! Моя почти винаги го кастря яко на пролет, почва да пуска много разклонения и след това много цъфтеж, понякога ми се случва да цъфти 2пъти в годината. Обожавам аромата му :liubov2:
Би ли дала малко повече информация как го кастриш точно? Благодаря!
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”