Гардения (Gardenia)

Публикувай отговор
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Гардения

Мнение от vili_assenova »

ако може някой да ми помогне- на гарденията откривам няколко листа с много гадни кафяви петна, снимала съм я като общо състояние, ето я, не е омърлушена, поне за сега; пресадила съм я в почва за растения, обичащи кисели почви, сложих и мъничко лилав кристалони даже я пръснах по листата с магнезиев сулфат /английска сол/; отвътре на един прозорец е
Изображение

Изображение
след малко ще снимам и листа
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Гардения

Мнение от vili_assenova »

Изображение

ето го и листа, падна сам и има още 2-3 такива, но по- малко покафенели, освен това една пъпка падна и тя
emi
Кана кафе
Мнения: 517
Регистриран на: Ное 7, '12, 17:38
Местоположение: Плевен

Re: Гардения

Мнение от emi »

vili_assenova, защо нея изкараш навън? Моята отдавна е вън и от дъждовете е полудяла - толкова е рошава, цъфнала, само дето не може да задържи цветовете, защото са мокри. Колкото по-малко ѝ трепериш, толкова по-добре ще е :daaa:
Неделина
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Фев 24, '13, 09:07
Местоположение: София

Re: Гардения

Мнение от Неделина »

ravik написа:Ех, тези гардении, уникални са като цъфнат. :liubov2:
Аз гледах за известно време, но се наложи да замина за няколко месеца и майка ми я умори за норматив.
Значи лятото аз я гледах на горещо и пълно слънце. Беше се разклонила безобразно и станала огромна. Та аз лично не съм сигурна за хладното през лятото...
Иначе основните неща:
- изисква кисела почва
- лесно се разболява от някакви гъбичкови заболявания. Мисля, че ботритис. Получават се едни много характерни кафяви петна по листата и листата започват да капят. Затова периодично профилактично пръскане и поливане със слаб разтвор на топсин, ако имаш съмнения. Ако направо си има заболяване, то помага редовно пръскане и поливане с топсин.
- Също често е и нападение от акари - тогава симптомите са прежълтяли и падащи листа.
- Често страда от хлороза. Симптомите са пак жълтеещи листа, но със зелени жилки. Причината да се полива с лимонов сок, е че по принцип желязото се усвоява при по-ниско pH на почвата, а нормалната чешмяна вода, с която поливаме растенията си, е с по-високо pH и по този начин постепенно вдигаме pH-то и на почвата и гарденията не успява да усвоява желязото, дори и да го има в почвата. Затова е хубаво редовно да се полива с подкиселена вода, да се полива с разтвор на хелатно желязо и комбинирани торове с високо съдържание на желязо.
- За пресаждането съм съгласна - няма смисъл от често пресаждане и разбутване на корените.
- Подрязване, когато се разклони много, защото иначе става с едни дълги пършиви клони. Мен това ме беше страх да го правя, но по принцип сгъстява короната. :dovolen:
Успех и да ни я покажеш цъфнала. :daaa:

Ей тука Равик е писала за кафевите листа.
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Гардения

Мнение от vili_assenova »

Еми, много ти благодаря, изнесох я вече, дано се закрепи, между другото днес като минавах през пазара, гледам в едно магазинче са сложили саксийте с гардения най- навътре на един стелаж на почти много тъмно място...и пак си бяха жизнени, много странно...
Неделина, благодаря ти и на теб, само, че аз всичките тези неща ги приложих отдавна вече, начи..изчела съм де що има информация за гарденията, та и по гръцките сайтове минах- там нали я тачат много..дет вика един пич в един друг форум- "само дето още шоколад не съм И купил", цялата стая със саксията обиколих...сега.. то за два лева ясно е, че не мога да имам кой знае какви очаквания, но аз все пак си се надявам..
Неделина
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Фев 24, '13, 09:07
Местоположение: София

Re: Гардения

Мнение от Неделина »

vili_assenova написа:...дет вика един пич в един друг форум- "само дето още шоколад не съм И купил"...
:lol: :lol: :lol:
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Гардения

Мнение от vili_assenova »

абе така е, бе, наистина, нали ти казвам, всичките тези съвети отдавна съм ги направила, не е просто е така да си питам, без да съм прочела първо нищо..ама то- капризи и претенции- ако сложиш едно- пожълтява листа, сложиш друго- покафенява, поливаш- клюмне, не поливаш- падне, абе борба.. :D :D
зори
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Юни 7, '14, 19:30

Re: Гардения

Мнение от зори »

Здравейте! Преди около седмица си купих гардения, която ми доставиха с куриер.Имаше около 25-30 пъпки,които една по една започнаха да окапват(предполагам е нормално при преместване). В момента има само две пъпки и вероятно ще загуби и тях.Изчетох цялата тема, вчера си взех топсин и я полях с разтвор от него.Въпросът ми е колко често да го ползвам при поливане,не посмях да напръскам и листата с него.Засега листата са съвсем свежи, не виждам да има проблеми с тях. Преместих я в малко по-голяма саксия, не съм бутала корените,сложих малко градинска тор отстрани.На сенчесто, но светло място е, само сутрин рано я пече слънце.Ако може да ми кажете какви точно препарати да ползвам за желязо,киселинност и т,н. , нямам опит с тях.Сега като загуби всички пъпки предполагам мога спокойно да пулверизирам листата, и искам съвет дали да я сложа на подложка с камъчета за по-висока влажност? Видях, че има доста компетентни хора тук, от които може много да се научи! Благодаря ви предварително и успех на всички! :stiskam:
irka
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Май 15, '13, 08:05
Местоположение: Димитровград
Обратна връзка:

Re: Гардения

Мнение от irka »

Моята имаше проблем с листата жълтеят,кафенеят и падат.
Беше ми омръзнало да се занимавам с нея.В агроаптеката ме посъветваха да разкопая каналче около корена и да поръся със зелен камък.
След това да го затрупам с почва и да си поливам.
Е след това най-после листата станаха постепенно зелени лъскави и дори направи пъпки.В момента ме радва първият й цвят.

Преди

Изображение

сега

Изображение

Изображение
http://qnii.snimka.bg/?profile,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
vili_assenova
Дълго кафе
Мнения: 142
Регистриран на: Юли 10, '13, 08:16
Местоположение: София

Re: Гардения

Мнение от vili_assenova »

Изображение

Изображение

Изображение

едната ми гардения цъфна яко и уханието на балкона е несравнимо, страхотно цвете, събрала съм цяла армия оттук - оттам от разни промоции и намаления, дано само ми издържат по- дълго. Не знам защо го дават за сянка, при мен една, която почти бях отписала- с черни петна и какво ли още не- след редовно поливане с топсин, дори шавит и слагах- сега е на слънце поне 4-5 часа на балкона в едно сандъче и от доста отдавна черни петна няма; или може би се има в предвид, че издържа и на сянка, де да знам, държа си я смело на силно слънце и много слабо я поливам- и тя взе, че оцеля..а, и я пресадих, но в пръст от село от гората под боровете

Изображение

Изображение

ето ми я част от армията, и още едно готово за цъфтеж..като бял крем е..абе, не знам дали се бъркам, ама пролетта една неделя много ме цепеше глава, по случайност влизам в един магазин с много нацъфтели..азалии ли бяха, рододендрони лии..друго ли нещо подобно..имам чувството, че от аромата ми мина главата, може и внушение да е, разбира се, но все ми се струва, че не е..
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”