Коледниче (Schlumbergera)

Публикувай отговор
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от pachetooo »

Изображение
Семейство (род): Кактуси (Cactaceae)
Вид: Стайно Цъфтящо Многогодишно
Изложение: Частично слънце/полусянка
Min t°: 10 Max t°: 25
Поливане: Умерена нужда от вода
Коледничето (Schlumbergera) е най-разпространеният кактус, макар че малцина знаят родството му с бодливите чеда на пустинята. Произхожда от влажните бразилски гори, където расте като епифит по стволовете и корените на дърветата. Цъфти в разгара на тропическото лято, който съвпада с най-лютата нашенска зима. И тъй като стайните растения не менят привичките си, тъкмо за коледните празници домовете ни грейват от неговите изобилни “многоетажни” цветове.Условията, които коледничето изисква, са пълна противоположност на изискванията на “истинските” кактуси. На него му е нужна рохкава, хранителна почва, достатъчно голяма саксия, обилно поливане, редовно торене, пулверизиране и къпане, стайна температура и умерено слънчево греене. Тъй като да се осигурят тези условия е лесно, почти няма дом без коледарче.Зиме и лете това цвете може да остане на едно и също място – светло, но без пряко слънчево огряване. Ако имаме сенчеста тераса или градина, лятото може да прекара и там, ще му се отрази добре. Полива се редовно и обилно от пролетта до есента. Всеки месец се подхранва с добре прегорял оборски тор и суперфосфат. В края на септември-октомври поливането се намалява, защото, за да заложи пъпки, цветето трябва малко да “отдъхне”. Тогава на него му трябва светлина и сравнително ниска температура - около15 градуса. След появата на пъпките поливането се възобновява.Много често при идеални грижи пъпките окапват. За да не стане това, много е важно саксията с напъпилото коледниче да не се мести и върти.Цъфтежът трае обикновено около месец. Ако пренесем прашец от едно растение на друго, ще се завържат плодове, които ще украсяват коледарчето повече от година. Те са яркорозови и твърде ефектни.След като прецъфти, коледничето пак се нуждае от почивка. Поливането се намалява. Този период е най-благоприятен за пресаждането, за да успеят след това да се развият и напълно да узреят новите”листенца”, които ще цъфнат следващата Коледа. Саксията трябва да е достатъчно голяма, за да побере корените, но да не е прекалено дълбока.Размножаването става много лесно с вкореняване на отделни членчета. Това може да стане по всяко време на годината направо в почвата.
Тайните на успеха
Светлина: Обилна, но без пряко слънце.
Вода: Редовно умерено поливане.
Влажност на въздуха: Сравнително висока.
Подхранване: Веднъж месечно през пролетта и лятото.
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1360
Регистриран на: Май 2, '10, 18:53
Местоположение: до Пловдив
Обратна връзка:

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от ZAPLESKA »

баба ми имаше откачени коледничета цъфтяха и на великден :D около 20 саксии по източно, южно и западно изложение наредени :lol: тор не са виждали сигурно, но си пукаха шушоните от цъфтеж лято и зима :ieeee: само дето никога не ми оцеля някоя от нейните саксии :ufff: а всяка година си взимах по една за насам и го скапвах за дни :snif: търся си тъмнорозово на някой ако му се разменя :stiskam:
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от pachetooo »

ето 2 снимки от мен/не са мои за жалост/
Изображение
Изображение
denitsavm

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от denitsavm »

Заплеске, тия дето са цъфтяли по великден, не са ли великденчета :hmmm: , те са само малко по-различни и по-бодливи
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от libra »

Mоите са като предишната снимка,цъфтят на Велик ден.Условието е засушаване и поставяне на хладничко.
Аватар
EliD
Виенско кафе
Мнения: 368
Регистриран на: Сеп 8, '10, 14:36
Местоположение: София

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от EliD »

Аз имам коледниче и великденче, но нито едното нито другото ще цъфне скоро :snif:
Аватар
detelina72
Виенско кафе
Мнения: 328
Регистриран на: Сеп 11, '10, 22:08
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от detelina72 »

Това второто :potekoha: :daaa:
Ако мислиш, че всички са срещу теб, поогледай се… може да караш в насрещното.
Аватар
paju4eto_Ligla
Баш кафе майстор
Мнения: 2168
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20
Местоположение: София

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от paju4eto_Ligla »

ЕлиД, защо да не цъфнат?
Аватар
ilimili
Кана кафе
Мнения: 510
Регистриран на: Дек 14, '09, 09:23

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от ilimili »

Коледничето е Schlumbergera-Изображение,Изображение
Великденчето е Rhipsalidopsis-Изображение
Аватар
EliD
Виенско кафе
Мнения: 368
Регистриран на: Сеп 8, '10, 14:36
Местоположение: София

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от EliD »

paju4eto_Ligla написа:ЕлиД, защо да не цъфнат?
Ми паяче, едното го имам от две години. Купих го цъфнало и от тогава не е цъфтяло. Другото имам от скоро, но и то няма признаци на цъфтеж. Ако някой може да ми помогне със съвет, или да каже как гледа своите, ще го изслушам с голямо удоволствие.
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”