Коледниче (Schlumbergera)

Публикувай отговор
Аватар
Зари
Баш кафе майстор
Мнения: 2031
Регистриран на: Апр 11, '10, 13:25
Местоположение: Хасковлийка от София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от Зари »

Не съм забелязала да съм видяла семена, но очевидно ми е грешен извода. :hmmm: Баси!
Фактът наистина е налице, но причината... причината е друга-а - генно модифицирани подвежданици. Аххх, значиии! :evil:
Но от друга страна, червеното не е купешко, а бях си го завъдила от майка ми. Тя го имаше от много години - едно голямо и единствено коледниче, алено червено. Но при мен започна да розовее. Ха, де? :hmmm:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от Skio »

s_t_m написа:Зари, заради законите на ботаниката, комшулукът нищо не може да промени - ни форма, ни колор. Докато ти не започнеш да събираш семена[/i, да сееш семена, опрашени от цикламено коледниче] и докато не почнат да ти цъфтят тези семеначета.
От друга страна, даже розите показват истинските си колори след 1-2 години, та и купешките коледничета може да имат такъв период. :swait: Производителите със сигурност знаят за бъдещото изменение на колора и разчитат купувачите да нямат хабер за него. ;) :nod:

Много яко разсъждение е това и сигурно е поне 90% от истината ,но има и друг факт ,който
не бива да се пренебрегва.Сукулентните са много чувствителни на киселинност и това детерминира цвета също.

Например онова отвратително красиво чудо на природата наречено Sedum sieboldii Woodoo точно в момента
в щатите го подлагат на невероятни експерименти в химическата индустрия ,защото реагира даже на
разлика 0,1в Ph променяйки си цвета и това си е един дяволски жив индикатор за замърсяване ,дето
при това расте бързо и покрива площи като луд.
Според мен при пресаждането ние не знаем в каква точно пръст да го сложим, за да са стабилни цветовете.
Утре ще ви сложа снимка на това ,което купих от Лидл преди 2 седмици-същото силно розово като на Дал,обаче цветът излиза много светъл .Обаче пък и такова е много красиво!!!! :ieeee:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от dobis »

От значение са и условията при които се отглежда ...и най-вече слънцето , колко кога и как ги напича. Ако е на сянка , с лампи доосветявано , по-светли ще са цветовете. Ако е на слънце -логично е да се позачерви . Температурите също са от значение. Един хибискус лятно време е светло розов , през октомври вече е наситено розов. За оня белия хавайски незнам какво си ... той почти почервеня през ноември ... затрака зъбите.
Но дали ще го пече слънцето и ще е здраво растение , дори ималко розАвеещо или пък ще е пигаво по сенките и бяло - това вече е личен избор.
Натрупаха се доста неща , но определено промяната на цвета не е от НАМИРИСВАНЕ ...както казваше баба ми.

Та Дал , добре са си и така . Ти поне си на варианта да са живи и здрави , какво толкова ако малко сменили боичките. Тъкмо ще има и изненади , няма да са скучни , всяка година да е едно и също :hihihi: :hihihi:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от Skio »

Тъй да нямах късмет със снимките ,че се отказах да упорствувам и го обрамчих с фуксия и розово
за да служат за критерий.

Изображение

Но ясно разбирам,е това е култиварът цикламени бордове и бяла основа
като онова на снимката от 21.11.2013 на Valia.L,нищо че пъпките бяха интензивно цикламено
като това на Dal.
Сега се чака да се узнае какъв цвят сте има езикът на моето и как сте изглежда розовото на
Dal.
Признавам си ,че не ми е ясно да поливам или не?
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от dobis »

Поливаш естествено , но много премерено и пестеливо. Много внимаваш с водата ако е на студено , по-добре не поливай ако не си знаеш мярката. Ако е на топло , като е сухо , мокриш го съживително и там къде прецъфти , изчакваш го да изсъхне и го мяташ пак на хладно. За хиляден път - без вода могат , но комбинацията вода и студ винаги е загниване и до там.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от Skio »

Dobis ti ringrazio :tzeluvka: направо си е на студ ,защото не стоя всеки ден (и нощ)и това обезсмисля
да се натискам да отоплявам добре,буквално съм увила саксийката с едно шалче :lol:

Сега обаче Schlu като премина тестовете по оцеляване и дори избута един цвят,приличен при това
- 7cm за растение дето цялото е високо 16cm(ех тези холандци как ги умеят тез магии :lol: ),
го нося да разкраси коледата на дъщеря ми и да живее заедно с новородения ми внук и там
за едно голямо топло ще става въпрос и явно според теб много умерено и изчислено поливане,
но ще е нужно!!!
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от dobis »

да не те разочаровам ... но влезе ли на топличко , за 3 дена ще е прецъфтяло вече ... съдба. Не само холандските , и мойто бабешкото не ще печка ... ай го вкарам при мен под юргана , нацъфтява веднага и след 3 дена всичкия му цвят вече е нападал...а на студено при кливиите два месеца все има по нещо да цъфти и да доизцъфтява. Отдавна съм се примирила че не става за Коледна украса ...
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от Skio »

Ех,Добис,не ме разочароваш ,но ме тръшна на земята от високо :snif:
Мога обаче да го занеса за коледен театър и го връщам
веднага в Сибир :o
Как е днес не знам(то и за утре няма да се видим...),но разстенийцето си се напъва,напредва,
Коледниче е във истинския смисъл на името си :ieeee:

Изображение
............
Изображение

Весела Коледа на всички любители на Шлутата от мен ,значи :lol:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
dal

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от dal »

котаракът опасе едното коледниче....цикламеното- абе гледам затри се това нюню , като погледнах то всичките му късчета изронени вътре в саксията.
Аватар
Зари
Баш кафе майстор
Мнения: 2031
Регистриран на: Апр 11, '10, 13:25
Местоположение: Хасковлийка от София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 1 път

Re: Коледниче (Schlumbergera)

Мнение от Зари »

dal написа:котаракът опасе едното коледниче....цикламеното- абе гледам затри се това нюню , като погледнах то всичките му късчета изронени вътре в саксията.
Ще се хванат почти всички парченца. :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”