Копривка, Колеус (Coleus)

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от botan »

Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Solenostemon - старият Coleus

Мнение от Албена »

Много са красиви.но този в средата е супер :potekoha: Поне на моя екран изглежда оранжев с червено.
Ботан ,това дето си го гушнал ,мушкато ли е ? :D
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

Оранжев е, ама на тъмно оранжеви петънца, а връхчетата с младите листа са лилаво-червеникави.
Мушкато е, да, в един момент човек пораства и започва да харесва и мушката. :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

6 години по-късно... :mrgreen:

Патио като по приказките. :liubov2:
https://www.mariannemajerus.com/search?s=solenostemon
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

Непосилната лекота на битието в едно средиземноморско прозорче.
Предполагам с възрастта идва и акъла, но аз на моя все по-отдалеч му махам. :lol:
Изображение
Изображение
Изображение

Каскадните сортове са много сухо- и слънцеустойчиви. Малко са трудни за обуздаване при стайно отглеждане, но са идеални за патио. Снимките са правени в най-върлата жега, точно по средата на лятото.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

botan написа: Май 2, '22, 08:55
Предполагам с възрастта идва и акъла, но аз на моя все по-отдалеч му махам. :lol:
Хахахахаааа, как ме разсмя, дете :lol: :lol: ! Не се надявай, съдя по себе си Изображение!

Я кажи откъде мога да се заимам с по-нестандартни колеуси? Не повече от два-три, но затова пък шантави.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

Да започнем от там какво намираш за нестандартно, защото такова нещо като стандарт при колеусите няма. След това трябва да ми кажеш каква ти е идеята, защото различните сортове имат различно поведение и са подходящи за различни цели. Моята пищна и многобройна колекция, която помниш от преди си замина в един много тежък период, барабар със селектираните от мен сортове. Вече съм малко по-добре и реших да се върна към нещата, които някога са ми носили удоволствие, но се оказа, че да си изградиш на ново колекцията в момента е много тегаво. Брексит хлопна вратичката за поръчки от Англия, а в континентална Европа, цените на колекционерските, а и промишлените впрочем, се доближават до тези на орхидеите. По едно време българските доставчици са се били излъгали да внесат от по-завъртяните американски сортове на Тера Нова, но аз съм изтървал този момент, а любителите по някакви необясними за мен причини имат проблем с презимуването и зимата губят повечето сортове, така че много на рядко и много малко от тях са се задържали. За капак повечето български оранжерии пък имат и сериозни проблеми с опазването на растенията здрави (памуклийки/акари/вируси/гъби), така че и с промишлените сортове е мъка да попаднеш на читав материал.
Та покажи ми/разкажи ми какво си представяш, а ако не го намерим може да се опитам да го селектирам специално за теб. :nod:

В момента чакам да дойдат:
Coleus 'Fox Tail'

Coleus 'Plum Frost', който много често спортува до 'Purple Emperor' (същият, но без зеления център)

и
Coleus 'Russian Brocade'
Изображение
Струваха бъбрек и половина, така че стискай палци да няма кофти изненади! :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Първите две снимки са от Колеусовият Архив, който е много полезен справочник:
https://docs.google.com/document/d/1eG6 ... PRo_vl1wTg
Третата е от един онлайн магазин, където резниците достигат до 85 лв. за брой:
https://elisasnursery.com/
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5053
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 258 пъти
Получил благодарност: 1329 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Lilly »

точно се чудех какво да го правя тоя излишен 1/2 бъбрек - дали да не отиде за колеусчета ? Ама те повечето са разпродадени :snif:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

Да, свързах се с една друга дама от Швеция и тя ми каза, че при тях няма зиме, няма лете, колеуси постоянно пращат, защото от пощите им ги доставят за един ден от офис до офис, а докато се стопли достатъчно за да не замръзнат до България вече повечето са опоскани. Взех малко семена да се опитам да вкарам този характерен северен стил колеуси в моята селекционерска "програма", макар да подозирам, че изобщо няма да са подходящи за отглеждане в България. В северните страни слънцето е слабо, светлината е ярка, но индиректна и при техните сортове липсва бая хлорофил, а точно пигментите предпазват тъканите от изгаряне. Преди бях селектирал подобни почти безхлорофилни растения. Много бавно вървяха и постоянно горяха и си хвърляха листата. За протокола, това направиха и семенните сортове Premium Sun като ги изкъшках на балкона. Малко ги близна слънцето и веднага се оголиха. Не са чак толкова примиум. :lol:

От личния архив:
Изображение Изображение Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
botan написа: Май 2, '22, 21:07 Да започнем от там какво намираш за нестандартно, защото такова нещо като стандарт при колеусите няма. След това трябва да ми кажеш каква ти е идеята, защото различните сортове имат различно поведение и са подходящи за различни цели. Моята пищна и многобройна колекция, която помниш от преди си замина в един много тежък период, барабар със селектираните от мен сортове. Вече съм малко по-добре и реших да се върна към нещата, които някога са ми носили удоволствие, но се оказа, че да си изградиш на ново колекцията в момента е много тегаво. Брексит хлопна вратичката за поръчки от Англия, а в континентална Европа, цените на колекционерските, а и промишлените впрочем, се доближават до тези на орхидеите. По едно време българските доставчици са се били излъгали да внесат от по-завъртяните американски сортове на Тера Нова, но аз съм изтървал този момент, а любителите по някакви необясними за мен причини имат проблем с презимуването и зимата губят повечето сортове, така че много на рядко и много малко от тях са се задържали. За капак повечето български оранжерии пък имат и сериозни проблеми с опазването на растенията здрави (памуклийки/акари/вируси/гъби), така че и с промишлените сортове е мъка да попаднеш на читав материал.
Та покажи ми/разкажи ми какво си представяш, а ако не го намерим може да се опитам да го селектирам специално за теб. :nod:

В момента чакам да дойдат:
Coleus 'Fox Tail'

Coleus 'Plum Frost', който много често спортува до 'Purple Emperor' (същият, но без зеления център)

и
Coleus 'Russian Brocade'
Изображение
Струваха бъбрек и половина, така че стискай палци да няма кофти изненади! :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Първите две снимки са от Колеусовият Архив, който е много полезен справочник:
https://docs.google.com/document/d/1eG6 ... PRo_vl1wTg
Третата е от един онлайн магазин, където резниците достигат до 85 лв. за брой:
https://elisasnursery.com/
:bzzzz: ....... ъм, чакай, чакай! Изобщо нямах предвид да разпродавам телесни части, просто исках 3-4 дуракоустойчиви (демек подходящи за мен) шаренички колеусчета, които да не се гътват от въздушното течение на кихавица сепаГ нали, ако може! Нещо ей такова като галерията под текста без конкретни претенции за сортове или пък ти да ги селектираш сал зарад мен :sooo:! Не че ще откажа, ако ги направиш, обаче не мога да искам от теб чак такъв героизъм, но благодаря за предложението :sbear: :slove: !

Изображение Изображение Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”