Циклама, ботурче (Cyclamen)

Публикувай отговор
nora
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Фев 6, '12, 19:22
Местоположение: София

Re: Циклама

Мнение от nora »

Вероятно има само една голяма грудка и за това не се размножават.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от nadin »

Размножават се само със семе. Корена не се дели никога.
Мойте са поне от 10 години на това място затова са толкова.
Следете като узреят семената, което става някъде август, и ги засейте веднага където искате да се размножат и чакате. :D
Колкото е по-голяма грудката толкова по-обилно цъфти. В началото може по едно две цветчета само да изкарат.
Иначе за местенето най-добре е като са в покой - като почнат да им жълтеят листата май- юни. Тогава няма проблем .Може и сега есента но по-рано като почнат да се появяват първите пъпки и преди да изкарат листата. Тогава още нямат корени и се хранят от грудката и може да се местят.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от nadin »

greeneyed написа:Надюшка, твоите са цяла поляна!!!! Моите са на едно усойно място, много студено зимата, дали затова не се размножават? Седи си една туфичка. Не смея да ги пипна да местя, да не ги загубя съвсем. :hmmm:
Идеално си им е мястото не ги пипай, но виж дали хващат семена. Ако имат семена след като опадат цветчетата дръжката се навива на спирала. Ако нямаш семе значи нещо с опрашването не е наред. Или им трябва поне още една циклама наблизо ако е необходимо кръстосано опрашване или нещо насекомите не идват при тях. Ако имаш семена просто следи като узреят и ги засади на място без трева и бурени на сянка така че за няколко години нищо да не им пречи да растат. Аз така като гледам снимката две са започнали да се навиват значи хващат семе. Или има много растения наоколо които пречат на семената да се засеят или семената се унищожават преди да узреят. Там косиш ли наоколо? Да не би случайно да почистваш мястото преди да узреят семената?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 590 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Циклама

Мнение от greeneyed »

nadin написа: Ако имаш семена просто следи като узреят и ги засади на място без трева и бурени на сянка така че за няколко години нищо да не им пречи да растат. Аз така като гледам снимката две са започнали да се навиват значи хващат семе. Или има много растения наоколо които пречат на семената да се засеят или семената се унищожават преди да узреят. Там косиш ли наоколо? Да не би случайно да почистваш мястото преди да узреят семената?

Спирали има, ще ги разгледам отблизо- първата снимка е от 7 август, вече 2 месеца излизат последователно цветове. Въпросът е, че там наистина има много растения; рай за кокичетата е - много е студено зимата и семената може и да изгниват. Ще се опитам да взема семена и да ги засея на друго място- под строг контрол! ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Циклама

Мнение от молина »

Здравейте! Имам проблем с моята циклама - гледам я от няколко години и ми е много скъпа, тъй като е единствената, която оцеля (май съм убиец на циклами - уморила съм вече десетина... :cry: ). Тази година започна да пуска много малко листа, не е цъфтяла изобщо, а листата й са с много удължени дръжки и полегнали настрани. Също така има два израстъка от грудката нагоре и оттам вади листа. От известно време виждам по едно от листата й тъмни петна по краищата, а днес като разрових почвата видях и някакви много дребни мушички, белички... Очевидно е болна и нападната от някакъв вредител, но незнам как да й помогна. Имам снимки, но нещо не мога да ги прикача, незнам дали не са много големи.

Не съм я местила откакто е при мен, все си е на едно и също място. Напоследък не я бях торила, а пръстта й е стара, но от месец й сипвам разтворен във водата за поливане тор и всъщност оттогава започна да вади новите листа. Все пак, ако не я лекувам от тия мушички, ще вземе да загине, така че ако имате идея как да се утрепе тоя гад, помагайте!
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Циклама

Мнение от молина »

Най-после успях да прикача снимките на цикламата. Моля, ако някой знае с какво да я напръскам ще съм много благодарна!

Изображение

Изображение

Изображение
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Pchelichka
Kафенце
Мнения: 23
Регистриран на: Ное 17, '15, 16:17
Местоположение: София

Re: Циклама

Мнение от Pchelichka »

Здравей Молина. Всички сме имали изпитания в отглеждането на цикламите. Те са си капризни. Казвам го от личен опит :( Аз убих няколко. Сега отглеждам двечки. Добре е да пуснеш снимки за да ти помогнем. Причините може да са много.
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 475
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Циклама

Мнение от молина »

Пуснала съм снимки в предишния пост. Междувременно питах в един агро магазин и продавачката ми даде Моспилан, поляла съм я хубаво с него вчера и сега чакам да видя ще има ли резултат.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Циклама

Мнение от mugofrodo8 »

Изображение
Изображение Странджанското ми ботурче от семена цъфна за първи път :angelche:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от nadin »

Супер е . При мен и е студено. Само в топли зими успява да цъфне така.
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”