Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

В един стар читателски форум играехме тази игра и беше забавно. Някой поства цитат от произведение, а останалите участници отгатват и произведението и автора, за да няма случайни попадения. Не се позва търсачка, защото целта не е да се доказваме, а да търсим заедно отговора. Пусналия цитата потвърждава и позналия дава следващата загадка. Ако до ден-два никой не познае, се пуска спойлер (подсказка) за автора - жанр, националност или подробност от биографията на автора, все някакъв жокер може да се измисли. Ако пак не се разпознае, пусналия цитата си признава и дава нов цитат. Разбира се не е редно да се пускат цитати от никому непознати произведения на световнонеизвестни автори или от току-що излезли книги, все пак трябва да са разпознаваеми. Хубаво да бъдат от по-известни произведения, както и да бъдат знакови, запомнящи се моменти. Е, нямам предвид фрази от рода на: ''Ледът се пука, господа съдебни заседатели'' 8-)

По силата на пусналия темата започвам първа:

Облаче съм малко, леко,
плувнало в небето,
пея си на глас полека
песенчица. Ето:

''Облаче съм малко, леко,
плувнало в небето;
и съм гордо че съм малко
облаче в небето!''

8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Ахааа, не пееше ли така едно Мече ,дето искаше да излъже пчелите ,че е облаче и да им открадне меда ? ;) :lol:
Ето това мече :D
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Албена написа:... Ето това мече :D
Разбира се, че е то, Бени :shappy: ! Давай загадка, ти познаваш отлично тази игра и на теб разчитах да подпреш едно рамо :nod: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Твърде любим ми автор ,ако сте чели нещо от него ,не можте го сбърка. :mrgreen:

"Но ти Анадола го махни, ами гледай, че от таз страна на ибания Възпор аустрийци са зели сичко да овладяват. „Край Възпора шум ся дига, лъскат саби, щитове. Ей го, Симеон пристига, воеводи си зове.” Зове той, на шуря си учинайката. Виж, аустрийци, и въобще европейци, здраво пипат. На сичко ръка слагат."
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Хъхъхъ, ''на шуря си учинайката'' ми е врло познато :sitwasntme: , ам засега шси затрая, може па некой друг да се включи, та да стане гужвата :stiskam: :nod: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

След като никой не се включва, ще си кажа аз. Няма нищо по-естествено всеки, който разбира български, да обикне Милен Русков и в частност неговото Възвишение :slove: ! Не са чак толкова много авторите, които успяват да са непотискащо драматични, ненатрапчиво-неназидателно размишляващи, освен всичко друго и четивни. Да не пишат за секс, политика, бандитско-мутренски полюции или розАва любоФ. Да напишат четири съвсем ралични по стил романа, но все да са еднакво блестящи, всеки по-своему. Е, Русков е такъв :nod: ! Изобщо не е нужно Бени да потвърждава, сигурна съм на 200% 8-) ...

Следваща загадка :arrow:

''Един долар и осемдесет и седем цента. Това беше всичко. И от тях шестдесет цента бяха в монети по един цент. Монети, икономисвани по една, по две, за които бяха водени такива пазарлъци с бакалина, със зарзаватчията и месаря, че страните пламваха от безмълвния упрек, предизвикан от подобно сметкаджийство. Дела ги преброи три пъти. Един долар и осемдесет и седем цента. А утре е Коледа.
Не й оставаше нищо друго, освен да се тръшне на охлузената кушетка и да зареве. И Дела така и направи. Което навежда на дълбокомъдрената мисъл, че животът се състои от сълзи, подсмърчания и усмивки, като подсмърчанията преобладават...

Дела престана да плаче и понапудри бузите си с пухчето. После застана до прозореца и се загледа омърлушена в една сива котка, която се разхождаше долу по сивата ограда на сивия двор. Утре е Коледа, а тя разполага само с един долар и осемдесет и седем цента, с които да купи подарък на Джим. Месеци наред бе икономисвала всеки цент, който можеше да се икономиса, и ето какво бе събрала. С двадесет долара на седмица не се стига далеч. Разноските се бяха оказали по-големи, отколкото бе предвидила. Все така става с тези разноски. Само долар и осемдесет и седем цента за подарък на Джим. На нейния Джим! Колко радостни часове бе прекарала, мечтаейки как ще му купи нещо хубаво. Нещо изящно, рядко и скъпоценно, нещо поне малко от малко достойно за високата чест да принадлежи на Джим.
На стеничката между прозорците имаше огледало. Не сте ли виждали такова огледало в квартира за осем долара? Много слаб и много подвижен човек може, като наблюдава в бърза последователност смяната на отражението си в надлъжните ивици, да получи доста точна представа за своята външност. Дела, която беше тъничка и слабичка, бе усвоила това изкуство.
Изведнъж тя обърна гръб на прозореца и застана пред огледалото. Очите й излъчваха блясък, но лицето й за двадесет секунди бе загубило всякакъв цвят. Тя бързо извади фуркетите от косите си и ги разпусна...''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lois

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Lois »

оффф, аз се сещам за тоя разказ, и за гадния му край, ама убий ме не помня ни заглавие, ни автор.
готина игра, btw :)
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Di_Va »

Даа, тя си продава косата за да му купи верижка за чаовника, а той продава часовника за да и купи шнола за прекрасната коса...
Разказ беше, но нито автор, ни заглавие ми идва в главата..., дори краят някак ми се губи!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Di_Va написа:Даа, тя си продава косата за да му купи верижка за чаовника, а той продава часовника за да и купи шнола за прекрасната коса...
Разказ беше, но нито автор, ни заглавие ми идва в главата..., дори краят някак ми се губи!
Дива, 90% верен отговор, само се сетѝ за автора :arrow:

Финала:

''Влъхвите, които са донесли дарове на младенеца в яслите, са били, както ви е известно, мъдри хора, удивително мъдри хора. Те са измислили обичая да се правят коледни подаръци. И понеже са били мъдри, несъмнено и техните подаръци са били мъдри — може би дори с уговорка да бъдат подменени, в случай че се повтарят. А тук аз ви разказах една съвсем незабележителна история за две глупави деца, живеещи в квартира за осем долара, които без капчица мъдрост пожертвуваха един за друг своите най-скъпи съкровища. Но нека кажем на мъдреците в наши дни, че от всички, които поднасят подаръци, тези двама са най-мъдрите. От всички, които правят и приемат подаръци, такива като тях са истински мъдрите. Винаги и навред. Те именно са влъхвите.''

От това по-голям спойлер здраве му кажи :swink: :ssmiah: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Елементарно, Графиньо! :mrgreen: О'Хенри и разказа "Даровете на влъхвите".

Я да видя туй ще го разпознаете ли?

Ако наистина ви се иска да чуете тази история, то сигурно ще поискате да разберете къде съм роден и как съм прекарал глупавото си детство, и с какво са се занимавали родителите ми, преди да ме създадат, и какво ли не още, с една дума — цялата тази плява от сорта на „Давид Коперфилд“, но на мене не ми се ще да се ровя из нея. Първо, това ме отегчава и, второ, родителите ми ще получат по два-три кръвоизлива, ако се разбъбря за твърде личните им работи. Много са докачливи на тази тема, особено баща ми. Те са свестни хора въобще — не казвам нищо, — но са дяволски докачливи. А пък и нямам намерение да седна да ви разправям цялата си идиотска биография или тям подобни. Просто ще ви разкажа тази смахната история, дето се случи с мене около Коледа и ме умори до смърт, та трябваше да дойда тук и да си гледам спокойствието.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”