Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Ох, всички рускини ли сте такива, четете само част от написаното от други :lol: :lol: . Казах ти, че Джефри Дивър НЕ Е за тази тема, ама карай...

Погледнах за тази Кузмина. Ми тя самиздат! Поне да е някой с име, утвърден автор, като Мария Семьонова примерно :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Deleted User 2919

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Deleted User 2919 »

Гео, граф написа:Ох, всички рускини ли сте такива, четете само част от написаното от други :lol: :lol: . Казах ти, че Джефри Дивър НЕ Е за тази тема, ама карай...

Погледнах за тази Кузмина. Ми тя самиздат! Поне да е някой с име, утвърден автор, като Мария Семьонова примерно :nod:
http://www.rulit.me/author/semenova-mariya-vasilevna" onclick="window.open(this.href);return false;
Кузьмина не самиздат, много от писателите започвали от Самиздат.

//Известно, что она закончила один из естественных факультетов МГУ им. Ломоносова и сейчас проживает в Москве. Любимые писатели: Хайнлайн, Азимов, Лем, Фейст, Рассел. Из отечественных — Чехов, Булгаков, Алексей Толстой. Ну и, конечно, английская литература: Диккенс, Честертон, Уайльд и иже с ними.
До начала писательской карьеры несколько лет писала статьи о компьютерных играх в разные журналы. Первоначально художественные тексты Надежда Кузьмина выкладывала на своей странице сайта «Самиздат». Неожиданная популярность (более 700 тыс. посетителей в год) произведений не могла не привлечь внимания издателей, и с сентября 2011 года началась публикация романов в издательстве «Эксмо».//
Deleted User 2919

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Deleted User 2919 »

Гео, граф написа:
Ох, всички рускини ли сте такива, четете само част от написаното от други :lol: :lol: . Казах ти, че Джефри Дивър НЕ Е за тази тема, ама карай...
........
Е, Гео граф. какви са рускини, явно по-добре да не знаеш. Второто, подробно напиши, какво в названието на темата Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии " имаш предвид от дивотиите, да не започнеш да даваш указания, че не по темата..ну или изтрий от названието :дивотии. :D
:tzvetentze: Чао.Общуването както започна, така и свършва..Изображение
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от mariyanag »

Гео, подкокоросничке такава,
защо не съм видяла хубавата тема до сега?
Имаш още един почитател на фентъзито в мое лице. :gush:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

alina написа: Е, Гео граф. какви са рускини, явно по-добре да не знаеш. Второто, подробно напиши, какво в названието на темата Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии " имаш предвид от дивотиите, да не започнеш да даваш указания, че не по темата..ну или изтрий от названието :дивотии. :D
Изображение
Алина, надявам се, че не си се обидила от думите ми за рускините, далеч нямам намерение да те слагам в калъпи или да те карам да се чувстваш уязвена. Ако си усетила нещо такова, моля да ме извиниш! Една от най-добрите ми приятелки е рускиня (казачка) и с нея си имаме малко по-грубички шеги на тази тема, затова си позволих волността...

Що се отнася до заглавието на темата - в него съм вложила идеята за един доста тесен кръг от литературни жанрове, който определено не включва криминалния. ''Дивотиите'' могат да се разбират в широк диапазон, тук си права си, но не мога да променям името. Това е в правата на модераторите, не бих ги занимавала с такава дреболия. Всъщност имах предвид разни поджанрове като историческо фентъзи, епично фентъзи, меч и магия, фиктивна вселена, пътуване във времето, космическа опера, алтернативна история, футурология, космическа/военна/апокалиптична/твърда/мека и т.н. фантастики...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

mariyanag написа:Гео, подкокоросничке такава,
защо не съм видяла хубавата тема до сега?
Имаш още един почитател на фентъзито в мое лице. :gush:
Не знам защо не си я видяла, Мериън, но оттук нататък ще те чакам да споделяш и да коментираме :angelche: :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Deleted User 2919

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Deleted User 2919 »

Добре, Гео.Не обичам да се карам, почва да боли главата ми..
Аз обичам мистика..Навремето почнах една книга за мистика, карти Таро. ведун и т.н. Прекъснах, загубих я и после половина от читателски форум носиха ми книги , наподобяващи загубената ,но не беше тя..Но покрай техните усилия доста книги прочетох, препоръчани :D
Семенова също позволява на себе си да пише ужастики, като Джефри Дивер.. :angel2: Аз неговата книга намерих в фентъзи, доста время я чета по една- две страници, но май филм гледах по неговата книга и затова не се впечатлих от "ужасите" Уж фантастичен детектив, очаквах, че момичето скочи през потайна врата и се окаже я в бъдъще, я в миналото..Не стана. :hmmm:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Да се отчета с новата фентъзи-поредица, която съм захванала. Кристофър Паолини е млад американец, който сам е издал първата книга от поредицата си. Като казвам сам, имам предвид че семейството му прави издателство, за да я напечата и първоначално я продава само в града, в който живее (Парадайз Вали, щат Монтана). Силно се впечатлих колко много са му вярвали близките му, за да направят това :!:

Първия том е Ерагон.

Изображение

В интерес на истината преди седмица написах съсипително мнение във фентъзи-групата във фейсбук, в която членувам. Ето го:

Чета Ерагон на Кристофър Паолини. Оказа се, че автора е американец, а не италианец, както предполагах от името, макар че това няма значение за самата литература. Та значи момчето разказва история за дракони, за магии, за битки със злото, демек обичайните неща за едно фентъзи. Не напразно споменах, че разказва история - отишъл там, направил това, казал онова, а другия му отговорил едикаквоси, учителя му го научил да се бие и да прави магии, пък дракона бил син, някой откраднал яйцето, добрия Ездач превъртял и станал зъл крал на Империя... Елементарно :hmmmmmm: . Без дух, без плам, без развиване на образите, без намек за философско осмисляне на случващото се, действието е в една плоскост, героите не са релефни, липсва им каквато и да било психологическа рамка, за убедителност дори не споменавам, няма драма, няма душевни терзания, няма гъдел детсъвика. Слаба работа :| ! Все си мисля, че добрия списувател освен да разкаже история, трябва да вложи и живот в нея, не ли? Е, младежа Кристофър Паолини не е успял да надскочи себе си. Пиша всичкото това, за да не си губите времето с него. Пък вий си знайте...

И ето че днес, след като преполових втория том Първородният, мнението ми е доста по-различно:

Изображение

Такааа... Връщам се на Кристофър Паолини и официално си поръсвам главата с пепел :angel2: . Първата книга си беше детинска и елементарна, но за втората си вземам думите назад (а думите са: ''младежа Кристофър Паолини не е успял да надскочи себе си''). Три години след Ерагон Първородният е на впечатляващо по-високо ниво. Автора не само е пораснал, но и се е постарал да вложи в едно четиво, предназначено за доста млада публика, философски и морални постулати, за което му свалям шапка. За целта ще пусна един цитат, който ме впечатли (малко е дългичък, та съм го поизчистила):

''— Можеш ли да ми кажеш кое е най-ценното умствено оръжие, с което разполагаме?
Въпросът беше сериозен и Ерагон помисли дълго, преди да посмее да отвърне:
— Решителността...
— Разбирам защо достигна до този извод — решителността ти е служила добре по време на приключенията ти. Но не, имах предвид оръжието, което е най-нужно за избор на правилния път на действие при всяка ситуация. Решителността е често срещана у глупавите и недосетливите, както и сред невероятно интелигентните. Така че тя не би могла да бъде онова, което търсим...
— Мъдрост — каза той накрая. — Мъдростта е най-важното оръжие.
— Добър опит, но отново — не. Правилният отговор е логика. Или за да го кажа по друг начин, способността да мислиш аналитично. Ако се приложи правилно, тя може да надвие дори липсата на мъдрост, която идва с възрастта и опита.
Ерагон се намръщи.
— Да, но това да имаш добро сърце не е ли по-важно от логиката? Чистата логика може да те доведе до изводи, които са погрешни от етична гледна точка, а ако имаш морал и си праведен, ще избегнеш срамните действия.
Тънка като бръснач усмивка плъзна по устните на Оромис.
— Смесваш понятията. Исках да знам кое е най-полезното качество, което някой може да притежава, независимо дали е добър, или зъл. Съгласен съм, че е важно да бъдеш почтен, но също така твърдя, че ако трябва да избираш между това да направиш човек честен и добър, и да го научиш да мисли точно и ясно, трябва да избереш второто. Твърде много от проблемите на този свят са дошли от личности с благородни сърца и замъглени умове. Историята ни дава много такива примери — хора, убедени, че делото им е правилно, които извършват жестоки престъпления заради него. Имай предвид, Ерагон, че никой не се мисли за злодей и малцина взимат решения, за които знаят, че са грешни. Може да мразят избора си, но пак ще го отстояват, защото дори при най-лошите обстоятелства вярват, че той е бил най-добрият възможен. Сам по себе си фактът, че си добър, не гарантира, че ще вършиш добро, което ни връща към единствената защита, която имаме срещу демагози, лъжци и лудостта на тълпите, и най-сигурният пътеводител през несигурните течения на живота — трезво и аналитично мислене. Логиката никога няма да те предаде, освен ако не съзнаваш или не игнорираш умишлено последствията от делата си.
— Но ако елфите са толкова логични, би трябвало винаги да сте на едно мнение за всичко — каза Ерагон.
— Нищо подобно — отклони удара Оромис. — Като всяка раса, и ние притежаваме широк спектър от принципи и виждания и като резултат често стигаме до противоположни изводи в едни и същи ситуации. Изводи, бих добавил, които често до един са логически обосновани. И макар да ми се иска да беше иначе, не всички елфи тренират умовете си, както е редно.
— И как ще ме научиш на тази логика?
Усмивката на Оромис се разшири.
— По най-стария и изпитан метод: водейки спорове. Ще ти задавам въпрос, а ти ще ми отговаряш и ще трябва да защитиш позицията си. — Той почака, докато Ерагон напълни отново паницата си с яхния. — Например този: защо се биеш с Империята?
Внезапната смяна на темата хвана момчето неподготвено. Имаше чувството, че току-що Оромис е достигнал темата, която е целял през цялото време.
— Както казах и преди, искам да помогна на онези, които страдат под игото на Галбаторикс. А в известна степен — и за лично отмъщение.
— Значи причините ти са хуманни?
— Какво искаш да кажеш?
— Че се бориш да помогнеш на хората и другите народи, които Галбаторикс е наранил, и да му попречиш да го стори отново.
— Именно.
— О, но отговори ми тогава на този въпрос, Ездачо: Няма ли твоята война с този тиранин да причини повече болка, отколкото би могла да предотврати? Повечето хора в Империята живеят нормален и спокоен живот, недокоснат от лудостта на краля им. Как можеш да оправдаеш нахлуването си в техните земи, унищожението на домовете им и избиването на синовете и дъщерите им?...''

Мдаам, има потенциал момчето и ще му дам шанс като прочета цялата тетралогия :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

С Ерагон приключих, както и с Кристофър Паолини. Окончателно. Слаб ми е този автор и от жив инат дочетох тетралогията. Сега ми се иска да се потопя отново в Песен за огън и лед, сигурно защото ''Зимата иде'', както и Другите :twisted: ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”