Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Предлагам на любителите на тези жанрове да си коментираме тук разни литературни приятности. За Пратчет си има тема (която е сборник с цитати), но нищо не пречи да си го жабуркаме и него - той е Царя все пак :sstar: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Започвам с моята рана куршумена - космическата опера Хиперион на Дан Симънс. Както и останалите от тетралогията Падането на Хиперион, Ендимион и Триумфът на Ендимион. Първата ми хареса с препратката си към Чосър, там освен завръзката, имаше приключение, история, екшън. Докато продължението Падането на Хиперион е съвсем различна - на фона на война и загиващи светове няма нищо забавно. В технологичното дзен-агностично общество на бъдещето се оказва, че нищо не се е променило в човека. Пак самоунищожението е изначално заложено в него; пак реже клона, на който седи; пак политиците манипулират и лъжат избирателите си; пак търси (и намира) Бог къде ли не. Дан Симънс умее да сменя настроението - във всяка темпото и ритъма на развитие на действието са различни и влияят на възприемането на текста. В Хиперион завръзването на историята и многопосочните разкази ме приковаха с различните настроения. В Падането на Хиперион си се води война - стават светкавични промени, вземат се неочаквани решения, в същото време факти, които съм възприела по един начин от предишната книга, ги видях в друга светлина и преразгледах мнението си, сънищата на Кийтс и стария мръсноуст поет претърпяха странно развитие, бодливата машина за убиване пък взе да ми става симпатична, сигурно защото няма нито една реплика до момента (ще се разочаровам, ако проговори). Освен това има едни размисли за боговете, за Бога, за възприемането му от хората, дето май ще ме накарат да препрочета книгата доста скоро и да цитирам където се цитира. Ендимион пък е почти пасторален на фона на предишната хиперфантастика... Абе с две думи чиста поезия :sheart: :sheart: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Хм, няма ли любители на фантастика/фентъзи, които да споделят любовите си :snif: ???

Аз обаче тъпо и упорито продължавам с мнението си за Хипериона. Нито една от историите в първата книга не ми досади. Четох с отворени пеленгатори. От многото главни герои май най си харесвам Брон Ламиа и Шрайка (естествено :twisted: ). На поета Мартин Силенъс през цялото време ми идеше да му извъртя някои шамар. Рядко дразнещ герой, който обаче в следващите томове преживя катарзис и чак ми стана симпатичен към края. Но друго искам да споделя - много ме изцеди тая книга, толкова е всеобхватна и има толкова много втъкани пластове, които, поради невежеството си, едва долавям. Нищо не знам за Кийтс :sdull: ! И за други още поети. Отделно, дето има намесени и препратки към други прозаични текстове, непознати за мен, което създаде в читателската ми душа усещане за депресиране. И въпреки това адски се кефех! Имам усещането, че в скоро време ще се върна да чета пак всички томове :nod: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Албена »

Тук съм ,Гео :ieeemyzh: "Хиперион " е най-доброто ,което съм чела последните около 10 години. :daaa: Това е книгата ,която ме грабна още с първото изречение -
"Консулът на Хегемонията седеше на балкона на абаносовия си космически кораб и свиреше „Прелюдия в до диез минор“ от Рахманинов на древно, но добре поддържано пиано „Стенуей“, докато в блатата под него скачаха и ревяха огромни зелени гущероподобни твари. От север се задаваше гръмотевична буря. Синьо-черни облаци се открояваха като послесмъртни петна върху фона на гора от гигантски голосеменни растения, а слоесто-купестата облачност се издигаше на девет километра височина в кипналото небе. Светкавици къдреха хоризонта. Недалече от кораба, в ограденото гюле, от време на време помръдваха слепешката неясни силуети на влечуги, кряскаха и после стремглаво изчезваха в синьовиолетовата мъгла. Консулът се съсредоточи над един труден пасаж от прелюдията, без да обръща внимание на приближаването на бурята й нощта. "
Титанично и многообещаващо начало , което не ме разочарова до края.Гео е писала доста за книгата и няма да ви досаждам повече, но горещо я препоръчвам.

Друго мое откритие ,само че във фентъзито е "Името на вятъра" - Рутфос . За разлика от епичните и кървави истории ,в които се търкалят трупове и текат реки от кръв, Рутфос успява да разгърне интересна и многопластова история и да удържи героите си живи до края ,поне на 1и 2 част. :mrgreen: История за страст ,любов ,вярност ,магия ,приятелство и предателство.Една хубава приказка за възрастни ,разказана майсторски .

Само не можах да се справя с Чайна Миевил и "Посланническото градче" :hmmmmmm: Не е моята чаша чай :mrgreen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Да, Ротфус е чудесен :sstar: :sstar: :sstar: ! Името на вятъра - ето това е ''моето'' фентъзи - убедително разказана история с малко магия, но на място, с много човещина, с добро и зло в умерени количества, без прекалено заиграване с тъмните страни, с лирични отклонения тук-там, с немного действащи лица, но затова пък качествени образи. Изтеглила съм си и Страхът на мъдреца, но в момента е на стенд-бай :arrow:

Бени, с теб харесванията и нехаресванията ни се покриват поне на 95% :nod: . Затова винаги без да се замислям грабвам книга, която ти си похвалила :liubov: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
bell

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от bell »

До тежката артилерия един бърз въпрос, дано не спамя :hmmm: Определено фентъзитата не са ми силната страна в литературата и съм в чуденка кои книги да избера :hmmm: Моята девойка си взе миналата седмица от Панаира на книгата Тери Пратчет- Дракони в порутения замък и се закова от удоволствие. Сега имам мисия да и избера още фентъзи книги. Да си призная и аз се посмях на историите, определено имам големи пропуски в тази част, но това е друга тема. Та, за едно подрастващо хлапе на 11 какво да бъде? Взе си и Карън Милър - Невинният маг и на Рейчъл Арън - Крадецът на духове. Определено чете книги и за по-големи, така че не изхождайте само от бройката години. Хари Потър е изяден вече, май не всички книги.
Хайде вещери, магове и дракони помагайте ми, с какви книги да я въвеждам в тази част на литературата, че го закъсах под елхата :snif:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Оо, щом е започнала с Тери, нека да се омагьоса окончателно, Бел! Смятам, че историите на вещиците ще й се усладят :nod: . Моята препоръка са да започне с една от двете поредици:

1. Волния народец, Шапка пълна с небе, Зимоковецът и В черно като полунощ

2. Еманципирана магия, Посестрими в занаята, Вещици в чужбина, Господари и господарки, Маскарад и Захапи за врата

Аз собствено бих започнала с първата - Тифани Сболки (или Болежкова в друг превод) е невероятно магнетично момиченце с естествени вещерски заложби, сополиво досадно братче и пасмина дребни, сини, диви побойници, които са най-добрите й приятели и помощници :D . За илюстрация ще цитирам мнението на Христо Блажев в блога му Книголандия:

'' Слушайте сега що ще ви думам, зер е некъв зимен смръз спекъл и требе се четат такива ми ти онакивини. Имаме си, значи, идно моме, дека май ке е вещица, га порасне, ма съга си е само малка фуста с говореща жаба, ужкимска книга с магии (ама хич не е такваз) и много мерак да оди да спасува малкото си братче, дека лошата крилца от магичнио свет е краднала.
Она не е саминка, щот, сака, не сака, со нея са Нак Мак Фигъл, страннио народец от приказките, силни като Пипи, бързи кат Спиди Гонзалес, крадливи кат Джери. Па и сини кат смърфовете, ама де ще седиш да ги питаш отде са, отщо са. Они са тук и толкоз. И си плескат фогонска пуезия кат същи фогони, и си скиторят с Тифани кат съща Алиса от оная чудесинската страна.

Думам ви аз, че туй книжле си е за по-малки, гаче под петнайсетина,ама много добрио превод на Катя Анчева (редакторо не видох) я е напраил едно бисерче, дека си заслужава повеке от мноо неща. Историята си е от Диско, ма не баш, Пратчет си знай работата да си спре перото и хем да вкара едни по-соленички, ем да са нескиваеми за по-младото, дето ще я отгръщува книгата.

Бесуващите лоши че бъдат усмирени, бленуващите добри ще бъдат осънотворени, щото нищо не е таквоз, що изглежда и нищо не е баш онакова, що го чакате.

Пратчетовска му работа, мискининът му с мискинин!'' 8-)

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Енджой, детсъвика :daaa: :angelche: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Ако не й се чете баш Пратчет - ето вълшебната българска Приказка за Стоедин на Никола Русев. Истинска звезда във фентъзито с нашенски вкус :sstar: :nod: !

Ако пък обича малко по-мрачновати и страшновати книжки, Нийл Геймън е нейния човек - Звезден прах, Книга за гробището, Коралайн и Океанът в края на пътя - все прекрасни :D
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
bell

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от bell »

Гръм и мълнии! Знаех си аз, че тук е истината!
Това се казва летящо начало! Химикалката ми хвърчи в синьо из светещия лист преписвайки заглавия /няма вещерско емотиконче/
Гео, под елхата ще греят историите на Тифани Сболки, а това ще пише на картичката:
Гео, граф написа: Имаме си, значи, идно моме, дека май ке е вещица, га порасне, ма съга си е само малка фуста с говореща жаба
Гео, граф написа:
Па и сини кат смърфовете, ама де ще седиш да ги питаш отде са, отщо са. Они са тук и толкоз. И си плескат фогонска пуезия кат същи фогони, и си скиторят с Тифани кат съща Алиса от оная чудесинската страна.
:lol:

Ще има книги за зимата и мрачноватите ще ги видим. А, тази Приказка за Стоедин съм я гледала и отминавала. Ще се поправя за нея и да, и аз ще я прочета. Ама, то.... след такова летящо описание каквото ми направи май и аз ще надниквам лекинко из книгите. Хвана ме любопитството :angel2: После ще отворя една тема, не като тази за властелини на фентъзито, а за "фуста с говореща жаба" където ще давам отзвук :stongue:
Гуш и много мерси :gush:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

bell написа:...После ще отворя една тема, не като тази за властелини на фентъзито, а за "фуста с говореща жаба" където ще давам отзвук :stongue: ...
Няма нужда от нова тема, Бел, вече има такава за Тери Пратчет :daaa:

Мога и още, 'ку речеш :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”