В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Asarina »

Гео, това бяха любимите ми книги!
Харка - синът на вожда; Топ и Хари и Синовете на Великата мечка!
От всичките най-любима ми беше първата, може би защото я четох на 10 -12 години. Единствено нея я имам, другите ги четох от библиотеката. Та сега с твойто линкче, ще си ги сваля от Читанка -та и ще се върна назад във времето. :ieeee: Както е натрупало и сняг като едно време.... супер! :dovolen:
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 150 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от dung »

Изображение
Тандемът Престън / Чайлд ме разочарова. Отначало книгата беше много интересна, към средата стана скучна, а към края абсурдна. :|
Не знам как процедират, но може би единият пише първата половина на историята, а другият я довършва и затова се получава така. :hmmm:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Потопила съм се до връхчето във вълшебната проза на Отар Чиладзе. Книгата е Вървеше по пътя човек :sheart:

''Това е разказ за ония времена, когато Вани беше все още крайморски град; когато първият грък стъпи върху земята на Колхида и плахо помоли за помощ. В същия този ден, след дълги колебания, морето най-после се реши и се отдръпна на крачка от града...''

Изображение

Доколкото знам е издавана само веднъж - през 1985г. Твърди кожени корици, невероятно ситен шрифт, толкова дебели листа в друга книга не съм виждала. Въобще много странно издание. Но затова пък съдържимото... въздъх, не знам откъде да започна :hmmm: ...

На пръв поглед Чиладзе е описал мита за Язон и Златното руно, но всъщност не е. Или не само. Тук са събрани историите на много хора. От тях митологичните личности са Фрикс, Еет, Язон и Медея. Е, и овена, но дори и той не е оня овен от легендата. Всички останали герои са плод на авторовата фантазия. А тя е цяла вселена :sooo: !!!

Фрикс живее с тайната и лъжата, която носи от родината си и които правят нещастен целия му живот в Колхида. Еет подозира нашествието от самото начало, но дори този безкомпромисен воин носи сърце, което обича децата. Язон е марионетка в ръцете на критския Велик цар, а Медея, горката, е жена с всичките последствия от факта. Кариса и Афрасион (другите две деца на Еет) носят в себе си противоречията и мъките на низвергнати души.

Второстепенните герои обаче ми пълнят душата. Сякаш те създават основната тъкан, душата на историята. Воинът Ухейро, който при последната битка за Вани загуби краката и жена си, се прибра в себе си, започна да изтръгва от паметта си всички убити от него и да бродира с цветни конци миналото си, за да избяга от бъдещето. Бродира спомените си върху тази тъкан, с която беше покрита мъртвата му жена, голяма като корабно платно, а в другия край на дома крият новородения му син Фарнаоз, за да не би баща му да поиска отново смъртта му. Чернооката Малало и нейните шест дъщери, които приличат на майка си като огледални образи, са вавилонските жрици, а къщата им е храма, в който гостите се посрещат с чепка грозде и крясъка на папагала: "Ей, господарке!". В избата с четиридесет стъпала на търговеца на вино Баха винаги е пълно с хора, които са омагьосани от божествената сила, затворена в бъчвите му, а самият Баха седи на любимата си пейка, положил върху бастуна големите си ръце, застъпени като керемиди и е щастлив, че живота тече нормално. Дърводелецът Бочия с доброто си сърце, обичаната си жена, безбройните си деца, които се раждат, растат, остаряват и умират, а той остава непроменен, продължава да прави бебешки люлки, а кълвачите да кацат по него като по дърво и да го поклъвват с обич. Рибарят Бедия, който спаси Фрикс и овена, през цялото време се терзае от бягството на морето, нави на врата си едно въже, с което мери разстоянието от дома си до морето и никой не му вярва, че морето си отива от Вани... ''всеки си имаше своя съдба, всеки вървеше по свой път , всеки изтърпяваше свое наказание. И всеки се нуждаеше от съчувствие...''

Магическа реалност ли? Ами не, не са я измислили южноамериканците Маркес и сие :sneee: ...
Като я довърша, ще допиша и възторга си :!:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

''Пазете душите си, не натрупвайте в тях нито излишна радост, нито прекомерна печал. Давайте излишъка на съхранение при мен. Моята изба ще бъде хранилище на вашите радости и скърби'' - каза той на първите си гости и от тогава по четиридесетте стъпала на избата му непрекъснато слизаше и се качваше животът...''

Вървеше по пътя човек
Отар Чиладзе

ПП. Дълбоко ме очароват книги, в които автора не осъжда, не оправдава, не извинява, не обяснява, а оставя читателя си да влезе сам в историята и да ѝ се отдаде. ''След тях не си опустошен, а допълнен'' (мисълта не е моя, обаче е толкова на място :!: )
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от clock »

Гео, граф написа:''Пазете душите си, не натрупвайте в тях нито излишна радост, нито прекомерна печал. Давайте излишъка на съхранение при мен. Моята изба ще бъде хранилище на вашите радости и скърби'' - каза той на първите си гости и от тогава по четиридесетте стъпала на избата му непрекъснато слизаше и се качваше животът...''

Вървеше по пътя човек
Отар Чиладзе
Гео, това е страхотно! Дори само заради това изречение си заслужава да се прочете книгата! А ти казваш, че тя е съкровищница! Вярвам ти! Има една книжарничка в Стара Загора. Ще я потърся там и ако я има - моя е!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

clock написа: Гео, това е страхотно! Дори само заради това изречение си заслужава да се прочете книгата! А ти казваш, че тя е съкровищница! Вярвам ти! Има една книжарничка в Стара Загора. Ще я потърся там и ако я има - моя е!
Клокче, книгата е издавана веднъж през 1985г. и я има само при антикварите. Ето ТУК се регистрираш и или на място или по куриер я получаваш. Аз така направих :daaa:

Прочети по-предния ми коментар, преди тоя с цитата. Там съм си изляла душицата за нея :liubov2:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от clock »

Гео, бях прочела и предишният ти коментар преди да пуснеш предният, но този окончателно ме предизвика. Точно за книжарница "МисълтЪ" в Стара Загора става дума. Антикварна съкровищница е! Островче на изгубващото се! Сега ще се помъча да направя една организация и ако ми се получи до довечера някой ще е купил книгата за мен. Ако организацията пропадне ще я поръчам онлайн.
И ще се похваля тук! :ieeee:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от clock »

Докладвам! :D :D
:ieeee: :ieeee: :ieeee: Поръчката ми е потвърдена и до ден два книгата ще е при мен! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Гео, не мога да се стърпя! :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
БЛАГОДАРЯ, ЧЕ ТЕ ИМА! :sbow:
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от bouquet »

Прочетох една прекрасна книга, по която вече има и филм и ще го гледам с удоволствие
Светлина между два океана :daaa:
Търся добри хора
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

clock написа:...Поръчката ми е потвърдена и до ден два книгата ще е при мен!...
Иха, сууупер :ieeee: ! Много ми е кеф като зарибя някого с хубава книга :D !

Клокче, ти си втората. И РумиВарна си я поръча, така че ще чакам отзиви и от двете ви :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”