Книгите, които препрочитаме

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Гео, граф »

troll написа: ... и като казали на Толкин що толкоз малко? той отвърнал: това никога не могат да го филмират.
Ми прав е бил човека ! Ако не си чел книгата филма или ще те заплени навеки, или ще го намразиш пак навеки, щото нищо не разбираш. Но книгата е цял един свят. Не, всъщност много цели светове, които никой земен режисьор с никакви земни технологии не мож филмира читаво. Това е мое мнение разбира се :swait: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Мириам »

Както казва Миленка,за "Пипи Дългото чорапче"-първата прочетена от мен книгаи много ми хареса.Миналата година пак я прочетох,или по-миналата-даваха към някакъв вестник и детски книжки с твърди корици,и веднъж на вилата нямаше какво да правя-и пак я прочетох.Пак много ми хареса,но по друг начин. :P
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Гео, граф »

Препрочитам сборника разкази на Мирослав Пенков На изток от запада. Вълшебен е и за доказателство прочетете този откъс :

'' Като малък прекарвах летата си на село, при баба и дядо. Зиме те живееха в София, на две преки от нас, но стоплеше ли се напролет, сбираха си багажа и скачаха в колата.
Поне веднъж на лято, изгрееше ли пълна луна, дядо ме водеше за раци. По цял ден в двора лепяхме с тиксо дъната на старите торби, та да запушим дупките от стари улови. Закърпехме ли ги, сядахме пред къщата и гледахме как слънцето залязва зад Балкана. Дядо палеше цигара и с джобното си ножче дялкаше резки по лешниковите клонки, приготвени за улова. Чакахме луната да изгрее, а понякога баба присядаше до нас да ни попее, или пък дядо разправяше как като млад се крил в гората, как живял в землянка с другарите си комунисти.
Когато луната най-сетне се вдигнеше ярка в небето, дядо ставаше на крак да се протегне.
- Ей, по такова време излизат да пасат – казваше ми. – Давай да ги ловим.
Баба ни правеше сандвичи с пастет за из път и ги увиваше в хартиени салфетки, дето все не се отлепяха напълно. Пожелаваше ни наслука и ние тръгвахме от вкъщи, навън от селото, нагоре по една разкаляна пътечка през гората. Луната осветяваше пътя ни. Вятърът леко подухваше в лицата ни. Наблизо някъде бумтеше реката.
И ето – щом веднъж изскокнехме от гората, щом веднъж стъпехме на поляната, а над нас се разстелеше нощното небе – виждахме ги. Реката вечно тъмна и гърмяща, а раците все из тревата, пълзят бавно и пощипват стръкове лютиче.
Посядаме в тревата, вадим сандвичите и ядем. На меката луна влажните им телца лъщят като живи въглени и бреговете са покрити сякаш с жарава. Стотици мънички очички ни гледат от тъмата. След сандвичите почваме лова.
Дядо ми връчва пръчка и торба. В краката ни щъкат стотици раци – сръчкаш ли щипките им с пръчката, те я защипват с всичка сила. Научих се така да ги ловя. Един по един ги изтърсвам в торбата.
- Лесна плячка са – казваше дядо. – Един хванеш, пък другите не бягат. Дори не знаят, че си там, преди да си ги вдигнал, и даже след това пак не знаят нищо…
Един, два, три часа се минават. Луната уморена потъва към хоризонта. На изток небето лумва. И раците като един се обръщат и тихо тръгват към реката. Тя си поема и ги залюлява, додето не заспят. Нов ден изгрява. Ние седим в тревата, напълнили торбите с плячка. Заспивам на дядовото рамо. Той ме занася в село. Но първо пуска
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Titi »

Гео, граф написа:Препрочитам сборника разкази на Мирослав Пенков На изток от запада. Вълшебен е и за доказателство прочетете този откъс :
Великолепен разказ.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от milena02 »

Може да ме убиете с камъни, обаче за отпуска съм си качила на читанката "Война и мир". Не съм я чела от цели 10 години. Най-големият кеф е, че знам руски и Толстой го чета в оригинал. Разликата е драстична, защото той е от писателите, които рисуват с думите, а при превода 50 на сто от тази магия се губи. Достоевски няма значение на какъв език го чете човек, той не си пада много-много по изящната словесност, за разлика от графа.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Гео, граф »

milena02 написа: ... за отпуска съм си качила на читанката "Война и мир"...
Миленскиии, дюшеш ти дойде този сняг и студ, а 8-) ... Четеш си стария Лев с чаша :sdrink: в ръка - кой като теб :swink: ! Времето лошо за работа в градината, но прекрасно за тихи занимания по интереси. Завидях ти, да знаеш :angel2:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Мария Николова »

milena02 написа:Може да ме убиете с камъни, обаче за отпуска съм си качила на читанката "Война и мир". Не съм я чела от цели 10 години. Най-големият кеф е, че знам руски и Толстой го чета в оригинал. Разликата е драстична, защото той е от писателите, които рисуват с думите, а при превода 50 на сто от тази магия се губи. Достоевски няма значение на какъв език го чете човек, той не си пада много-много по изящната словесност, за разлика от графа.
Завиждам ти, Миленче, да знаеш как ти завиждам, че ще живееш във "Война и мир"! :sheart: :sheart: :sheart: И само този факт, като във фентази-филм, те превръща в съвсем нова личност. От друго измерение. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Kat
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Апр 2, '14, 14:08
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Kat »

Единствената книга, която съм чела два пъти - Тримата мускетари. Не препрочитам книги и рядко гледам филми отново.
Аз помня, като слон, помня всяка история от всяка прочетена книга. Непрочетените ме блазнят много повече.
"Хората с добър вкус носят бижута, останалите - злато." Коко Шанел
Трябва ви бижу, аз съм човекът!
http://kathryn.bg
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Leni »

Класиката винаги ще е на мода... Аз няма да се уморя на тема Шекспир...или Трима души в една лодка :dovolen:
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Аватар
Kostaki
Kафенце
Мнения: 26
Регистриран на: Май 8, '14, 17:48
Местоположение: София/Берлин

Re: Книгите, които препрочитаме

Мнение от Kostaki »

Дж. Оруел - 1984.Имам чувството ,че на второ четене ми хареса повече. Но и много тежка.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”